×

Wizyta Księcia Enrique de Villamor w Pałacu Książęcym.

Możliwość komentowania Wizyta Księcia Enrique de Villamor w Pałacu Książęcym. została wyłączona

Wizyta Księcia Enrique de Villamor w Pałacu Książęcym.

22 kwietnia 2018 r. Pałac Książęcy w Żaganiu odwiedził Książę Enrique de Villamor  – potomek rodziny Talleyrand.

 

                        

Don Alvaro Enrique de Villamor y Soraluce pochodzi ze starego rodu rycerskiego mającego swoją siedzibę od początku  XIII w. w Kastylii. Od tegoczasu w rodzinie znajduje się nieprzerwanie tytuł książęcy nadany przez cesarza Baudouina I. Jego zamek jest siedzibą  organizacji „Stowarzyszenia Dla Tradycji i Kultury Europejskiej APTCE”, której Enrique de Villamor przewodniczy. Zajmuje się ona między innymi  zabieganiem o ochronę zabytkowych budowli oraz promowaniem dziedzictwa kulturowego poprzez organizację wspólnych międzynarodowych projektów, polegających na wspólnych ekspedycjach historycznych młodzieży. Enrique de Villamor współpracuje z młodzieżą z krakowskich
i wrocławskich szkół.  Jest inicjatorem zakładania tematycznych szlaków historycznych, które wpływają na rozwój turystyki. Organizuje podróże studyjne młodzieży hiszpańskiej do Polski i przybliża im historię naszego kraju. Z jego inicjatywy młodzież z Polski między innymi zwiedzała Kastylię i Kraj Basków.  Projekt „Nagroda Odrodzenia” polega na budowaniu mostów między odległymi rejonami na bazie wspólnych doświadczeń historycznych lub kulturowych. Powstaje w ten sposób nowa „nieoczywista”, z punktu widzenia tradycyjnego ruchu turystycznego, trasa. Wszystkie powstałe w Europie trasy łączą się w Europejski Szlak Kulturowy „Romanico XXI”. Podczas kwietniowej wizyty w Zielonej Górze będą podpisywane umowy partnerskie z Uniwersytetem Zielonogórskim oraz prowadzone rozmowy ze szkołami w celu realizacji wspólnego projektu mającego doprowadzić do współpracy  woj. Lubuskie z Regionem Centralnym – Dolina Loary, której efektem będzie powstanie międzynarodowego szlaku turystycznego opartego na dziedzictwie Talleyranda.Podczas wizyty będzie omawiana równie możliwość nawiązania współpracy między instytucjami zajmującymi się promocją turystyki. Po stronie polskiej chcemy włączyć do projektu takie miejsca jak Zatonie, Żagań, Otyń i Klenicę. Partnerem polskim Stowarzyszenia Dla Tradycji i Kultury Europejskiej APTCE jest Stowarzyszenie „Nasze Zatonie”

Książę Enrique de Villamor został odznaczony medalem „Zasłużony dla Kultury Polskiej” przyznanym przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Małgorzatę Omilanowską. Swój sentyment do Polski i niezwykły szacunek dla naszej historii zaszczepiła w nim  żona Grażyna.To dla niej nauczył się mówić po polsku.

Ciotka Enrique de Villamor- Beatrice de Andia jest potomkinią księżnej Doroty de Talleyrand-Pèrigord. W prostej linii po jej młodszym synu Alexandrze i wnuku Archibaldzie. Posiada w swoim zamku w Chatonniere liczne portrety rodziny Talleyrand.