Zamek w Kórniku to zabytkowa budowla z XIV wieku, znajdująca się w województwie wielkopolskim. Pierwszym fundatorem obiektu był Wyszota herbu Łodzia. Obecny neogotycki kształt zawdzięcza XIX-wiecznej przebudowie przeprowadzonej przez Tytusa Działyńskiego. Dziś zamek funkcjonuje jako muzeum i siedziba Biblioteki Kórnickiej PAN, przyciągając turystów nie tylko architekturą, ale także cenną kolekcją rękopisów i starych druków.
Najważniejsze informacje:- Powstał w 1426 roku jako obiekt obronny
- Należał do znaczących rodów: Górków, Czarnkowskich, Grudzińskich i Działyńskich
- W 2011 otrzymał status Pomnika Historii Polski
- Posiada charakterystyczną Salę Mauretańską
- Otoczony jest zabytkowym parkiem i arboretum
- Przechowuje cenne zbiory historyczne i narodowe
Historia i znaczenie Pałacu w Kórniku
Pałac w Kórniku powstał w XIV wieku z inicjatywy Wyszoty herbu Łodzia jako obiekt obronny. Ten wspaniały zabytek Wielkopolski przez wieki należał do znaczących rodów - Górków, Czarnkowskich i Grudzińskich. Obecny neogotycki kształt zawdzięcza przebudowie z XIX wieku, przeprowadzonej przez Tytusa Działyńskiego.
Dziś Zamek Kórnicki pełni funkcję Muzeum w Kórniku oraz siedziby Biblioteki Kórnickiej PAN. W jego murach znajdują się bezcenne zbiory rękopisów i starodruków.
Atrakcje i zwiedzanie - co warto zobaczyć?
Pałac Działyńskich zachwyca bogatym wystrojem wnętrz i kolekcją cennych eksponatów. Perełką zamku jest orientalna Sala Mauretańska oraz imponująca biblioteka.
- Sala Mauretańska - orientalne zdobienia i przepiękne arabeski na ścianach
- Biblioteka - ponad 350 000 woluminów, w tym średniowieczne manuskrypty
- Zbrojownia - kolekcja broni i zbroi z różnych epok
- Salon Czerwony - reprezentacyjne pomieszczenie z historycznymi meblami
- Komnata Teofili - apartament właścicielki zamku z oryginalnym wyposażeniem
Zbiory zamku w Kórniku należą do najcenniejszych w Polsce. W kolekcji znajdują się unikalne rękopisy, starodruki oraz pamiątki narodowe.
Czytaj więcej: Miłkowice: splendor przeszłości w murach pałacowej rezydencji
Godziny otwarcia i ceny biletów
Sezon letni (maj-wrzesień) | 10:00-17:00 |
Sezon zimowy (październik-kwiecień) | 10:00-16:00 |
Poniedziałek | Zamknięte |
Bilet normalny kosztuje 30 zł, ulgowy 20 zł. Dzieci do lat 7 wchodzą za darmo. W każdą środę wstęp jest bezpłatny.
Jak zwiedzać Pałac w Kórniku?
Zwiedzanie zamku w Kórniku odbywa się z przewodnikiem lub indywidualnie z audioprzewodnikiem. Trasa podstawowa obejmuje reprezentacyjne komnaty i bibliotekę. Grupy zorganizowane mogą wybrać trasę rozszerzoną z dostępem do dodatkowych pomieszczeń.
Fotografowanie wnętrz jest dozwolone bez użycia lampy błyskowej. Za dodatkową opłatą można uzyskać zgodę na sesję fotograficzną.
Park i Arboretum przy pałacu
Park wokół Pałacu w Kórniku powstał w XVIII wieku jako ogród francuski. W XIX wieku przekształcono go w romantyczny park krajobrazowy z egzotycznymi gatunkami drzew i krzewów.
Arboretum zajmuje powierzchnię 40 hektarów. Jest to jeden z najstarszych ogrodów dendrologicznych w Polsce, gdzie można podziwiać ponad 3000 gatunków i odmian roślin.
- Tulipanowiec amerykański - najstarszy w Polsce
- Magnolia Soulange'a - kwitnie na przełomie kwietnia i maja
- Miłorząb dwuklapowy - okaz liczący ponad 150 lat
- Metasekwoja chińska - rzadki gatunek iglasty
- Różaneczniki - kolekcja licząca ponad 100 odmian
- Azalie - największa kolekcja w Polsce
Wydarzenia i wystawy czasowe
Muzeum w Kórniku organizuje regularne wykłady historyczne i koncerty muzyki klasycznej. W sezonie letnim na dziedzińcu odbywają się pokazy walk rycerskich i jarmarki średniowieczne.
Obecnie można oglądać wystawę "Skarby Biblioteki Kórnickiej" prezentującą najcenniejsze rękopisy i starodruki. W weekendy organizowane są warsztaty kaligrafii dla dzieci.
Praktyczne informacje dla zwiedzających
Przy zamku w Kórniku znajduje się parking na 50 samochodów. Dojazd możliwy jest autobusem z Poznania (linia 501) lub pociągiem do stacji Kórnik.
Szatnia | Bezpłatna |
Toalety | Na każdym piętrze |
Kawiarnia | Czynna 10:00-17:00 |
Sklep z pamiątkami | Szeroki wybór publikacji i souvenirów |
Zamek Kórnicki jest częściowo przystosowany dla osób niepełnosprawnych. Do dyspozycji jest winda i specjalne podjazdy.
Biała Dama - legenda zamku w Kórniku
Teofila z Działyńskich Szołdrska-Potulicka, zwana "Białą Damą", była właścicielką zamku w XVIII wieku. Słynęła z urody i gospodarności, przekształcając zamek w elegancką rezydencję.
Według legendy, duch Teofili pojawia się w zamku podczas pełni księżyca. Ubrana w białą suknię przechadza się po komnatach, pilnując porządku i strzegąc zamkowych skarbów. Szczególnie często widywana jest w swojej dawnej sypialni i bibliotece.
Dlaczego warto odwiedzić Pałac w Kórniku?
Pałac w Kórniku to nie tylko zabytkowa rezydencja, ale przede wszystkim żywe muzeum łączące historię z nowoczesnością. Jako jeden z najważniejszych zabytków Wielkopolski, oferuje zwiedzającym wyjątkowe połączenie architektury neogotyckiej, cennych zbiorów bibliotecznych i przepięknego arboretum.
Największymi atutami zamku w Kórniku są orientalna Sala Mauretańska, unikalna kolekcja starodruków w Bibliotece Kórnickiej oraz legenda Białej Damy, które przyciągają rocznie tysiące turystów. Dodatkową atrakcją jest 40-hektarowy park z kolekcją rzadkich gatunków drzew i krzewów.
Nowoczesna infrastruktura, regularne wydarzenia kulturalne oraz przystępne ceny biletów sprawiają, że Pałac Działyńskich jest idealnym miejscem zarówno na weekendową wycieczkę rodzinną, jak i na pogłębioną eksplorację historii Polski.