×

Obrazy z Zatonia w Sali Muzealnej.

Możliwość komentowania Obrazy z Zatonia w Sali Muzealnej. została wyłączona

Obrazy z Zatonia w Sali Muzealnej.

Miło nam poinformować, iż dzięki współpracy ze Stowarzyszeniem „Nasze Zatonie”, Sala Muzealna Pałacu Książęcego w Żaganiu wzbogaciła się o cztery obrazy przedstawiające historyczne postacie: Dorotę księżną żagańską, wg. Leonharda Dorsta Schatzenberga, Alexandra księcia de Dino, wg. Otto Kreyhera, Petera Lenne, wg.Carla Josepha Begasa oraz Renatę von der Lancken-Wakenitz. Jest to część projektu realizowanego przez Stowarzyszenie “Nasze Zatonie”, który ma doprowadzić do powstania w odbudowywanej oranżerii galerii portretów postaci związanych z historią zatońskiego kompleksu pałacowo-parkowego.

Wystawa obrazów gości w Pałacu Książęcym do 13 września 2019 r. i można ją oglądać w ramach zwiedzania pałacu.

Serdecznie zapraszamy !!!

Galeria w Oranżerii to projekt realizowany przez stowarzyszenie „Nasze Zatonie”, który ma doprowadzić do powstania w odbudowywanej oranżerii galerii portretów postaci związanych z historią zatońskiego kompleksu pałacowo-parkowego.

Pałac w Zatoniu został wybudowany w roku 1689 przez Baltazara von Unruh, marszałka szlachty zielonogórskiej. Za czasów księżnej Doroty de Talleyrand-Pèrigord przeszedł gruntowną przebudowę. Był jej własnością od 1809 roku, ale zamieszkała w nim dopiero w 1840 roku, po opuszczeniu Francji. To właśnie on stał się jej pierwszą siedzibą na Dolnym Śląsku. Mieszkając w nim rozpoczęła, zakończoną sukcesem, batalię o przejęcie rodowego dziedzictwa jakim było księstwo żagańskie. Po przeprowadzeniu się do Żagania zatoński pałac pełnił rolę letniej rezydencji. Za czasów księżnej wokół pałacu powstał park krajobrazowy zaprojektowany przez Dyrektora Generalnego Ogrodów Pruskich Petera Lenne.  Po śmierci księżnej majątek w Zatoniu odziedziczył jej młodszy syn Alexander książę de Dino. Nowy właściciel wprowadził korektyw w wystroju zewnętrznym pałacu i przebudował oranżerię. Ostatnią właścicielką pałacu była baronowa Renata von Lancken-Wakenitz. Żołnierze Armii Czerwonej wracając z Berlina w 1945 roku podpalili pałac wypędzając z niej baronową, która zmarła w ubóstwie kilka miesięcy później.

Obecnie ruiny książęcego pałacu w Zielonej Górze-Zatoniu zostały zabezpieczone jako trwała ruina i podświetlone, stając się atrakcją turystyczną miasta. W listopadzie 2018 roku ruszył projekt rewitalizacji parku, w ramach którego zostaną odbudowane aleje parkowe, cieki wodne, mała architektura oraz pałacowa oranżeria. To właśnie w niej zawisną prezentowane na wystawie pierwsze cztery portrety. Kopie XIX wiecznych obrazów namalowała Danuta Streb-Drążkowska.