Dbaj o piersi

Kobiety powinny dbać o piersi, ten organ często choruje

Nie wolno bagatelizować objawów. Jeśli piersi bolą to oznacza, że należy je zbadać i zadbać o nie jak najlepiej. Niejedna pani cierpi na ból piersi, a przecież tak nie musi być. Nieraz bolą przed miesiączką, ale nieraz mogą oznaczać poważną chorobę, na przykład raka piersi. Z tego powodu należy dbać o to, by diagnozować stan rzeczy. Najczęściej na bóle tego narządu skarżą się panie mające od 35 do 50 lat. Starsze panie częściej zapadają na nowotwory piersi.

Ból piersi to może być mastalgia niecykliczna wynikająca prawdopodobnie ze zmian hormonalnych, czynników środowiskowych czy nieprawidłowej diety. Palenie także może ją wywołać. Dysplazja piersi to zwyrodnienie włóknisto-torbielowate. Nie wiadomo skąd się bierze, ale prawdopodobnie znaczenie mają tutaj hormony. W piersiach mogą też występować torbiele, zmiany włóknisto-szkliste, zmiany rozrostowe przewodów czy gruczolistość.  Mastopatia może pojawić się u kobiet po 40 roku życia, ale nie jest to nic groźnego. Zmiany tego rodzaju są raczej łagodne, a leczenie jest objawowe, czyli jest np. przeciwbólowe. Leczenie chirurgiczne jest konieczne w razie stwierdzenia zmiany złośliwej i biopsji piersi. Kobiety mające silne bóle mogą poddać się leczeniu operacyjnemu.

Gruczolak włókniak to częsty guz piersi, jest on wykrywany u młodych pań, które nie przekroczyły 35 roku życia. Jest mały, okrągły, nie boli, ma spoistą strukturę. Należy go wyłuszczyć i w ten sposób zorganizować leczenie. Brodawczaki to łagodne nowotwory. Objawem brodawczaka może być wypływ wydzieliny z brodawki sutkowej. Płyn może być krwisty, brunatny albo przezroczysty. Ryzyko zmiany w złośliwy guzek jest spore. taki guzek najlepiej usunąć chirurgicznie, czyli go wyciąć.

W piersi może pojawić się także guz liściasty. Rośnie szybko, może osiągnąć nawet do 30 centymetrów. Nie występuje często, ale w połowie przypadków jest złośliwy. Lekarze go wycinają z marginesem zdrowej tkanki, co jest bardzo dobrym rozwiązaniem.

Stany zapalne piersi

Kobiety nieraz cierpią na stany zapalne piersi. Ich objawami są zaczerwienienie, bolesność oraz obrzęk. Zapalenie piersi wiąże się z zastojem mleka u matek karmiących. Jeśli kobieta nie karmi to zapalenie piersi jest rzadkością. Matki karmiące miewają również połogowe zapalenie sutka, czyli infekcję bakteryjną. Sprzyja jej zastój pokarmu oraz uszkodzenie brodawki sutkowej. Nieprawidłowa technika karmienia dziecka sprzyja takiej anomalii. Dana osoba może cierpieć na gorączkę, objawy podobne do grypy czy przeziębienia. Taki stan zapalny wymaga korygowania sposobu karmienia maluszka. Do leczenia takiego stanu stosowane są niesteroidowe leki przeciwbólowe.

Mlekotok

Czasami może pojawić się mlekotok. Jest to wyciek płynu o mlecznym zabarwieniu, a przyczyną może być zaburzenie hormonalne. Stan ten nie powinien budzić niepokoju, o ile z piersi nie wycieka krwista ciecz. W tym przypadku może to być objaw raka piersi. Choroba Pageta to właśnie nowotwór. Pojawiają się zmiany na sutkach, są one ściągnięte, pieką lub krwawią. Nieraz pod skóra jest guzek. ta choroba występuje u kobiet i mężczyzn – częściej u panów.

Nieregularny guzek na piersi to tak zwana martwica tłuszczowa. jest to niegroźna choroba, ale trzeba wybrać się z nią do lekarza. Prawdopodobnie lekarz zleci biopsję i każe obserwować piersi, ale nie będzie więcej do zdziałania. Jeśli jednak pojawią się większe zmiany to może być konieczne wycięcie takiego guzka. W każdym przypadku warto zaufać lekarzowi, który zaleci sposób postępowania.

Leave a comment

Your email address will not be published.


*