×

bieg na wieżę ósmoklasistów

Możliwość komentowania bieg na wieżę ósmoklasistów została wyłączona

bieg na wieżę ósmoklasistów

218 stopni i 67 metrów pokonywali uczniowie klas ósmych żagańskich szkół podczas pierwszej edycji biegu z książką na wieżę widokową.
Pomysłodawczynią imprezy jest Magdalena Śliwak, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Papuszy w Żaganiu, zaś organizatorami biblioteka, burmistrz oraz spółka Pałac Książęcy. – Jesteście pierwszymi od 17 lat ósmoklasistami – zaznaczyła M. Śliwak. – Dlatego to impreza właśnie dla was.
Bieg poprowadził Paweł Lóssa, prezes spółki. – Chcemy propagować czytelnictwo, a także aktywne spędzanie czasu.
W biegu wzięły udział czteroosobowe drużyny, które przybrały przydomki z ulubionych książek. Zespół PSP 1 przybrał imię Quo Vadis, czyli powieści Henryka Sienkiewicza opowiadającej o czasach rzymskiego cesarza Nerona. Dwójka wystartowała z przydomkiem Kamienie na szaniec – powieści Aleksandra Kamińskiego o działalności Szarych szeregów w okupowanej przez Niemców Warszawie, trójka przyjęła imię Małego Księcia – bohatera powieści filozoficznej Antoine de Saint-Exupéry, czwórka była drużyną Baranka, również z Kamieni na szaniec, piątka Buków z Małego księcia, zaś siódemka wystąpiła jako drużyna Gryfindoru z cyklu powieści o Harrym Potterze J. K. Rowling.
Uczestnicy startowali z alejki koło wieży, potem biegli 218 stopni na górę, na platformę na wysokości 67 metrów. Tam pomiaru prędkości dokonywały bibliotekarki.
Pierwsze miejsce zajęli Gryfoni, drugie Buki, trzecie Baranki, czwarte Quo Vadis, piąte Mały książę. – Biegło się bardzo fajnie komentowali uczestnicy, chociaż na samej górze trochę nam się trzęsły nogi.

Tekst i foto Małgorzata Trzcionkowska.